Shopoholizm jako nowoczesna choroba

Shopoholizm jako nowoczesna choroba

Czy słyszałeś o vestiphobii (lub vestiophobii)? Mogę spokojnie założyć, że jest to „nie”, ponieważ czytasz tę kolumnę o modzie. A więc vestifobia to strach przed ubraniem lub bycie ubranym. Szczerze mówiąc, trudno sobie wyobrazić osobę, która błądzi z dala od ubrań! To prowadzi nas do ciekawego pytania – jak człowiek nosi ubranie, skoro tak bardzo go nie lubi? Współczesny świat jest bardzo złożony i równie złożony jest Pandora współczesnych dolegliwości, które nas dręczą. Vestiphobia jest jedną z wielu wysoce wątpliwych współczesnych chorób, które ludzie prawdopodobnie nazywają sobą. Jeśli kamuflaż jest chorobą, to musimy omówić to, co leży na przeciwnym końcu spektrum – Shopoholizm!

Co to jest shopoholizm?

Healthizen.com definiuje Shopaholizm jako „kompulsywne zakupy, uzależnienie od zakupów lub kompulsywne kupowanie charakteryzuje się w zasadzie niekontrolowaną chęcią dokonywania zakupów, kiedy naprawdę nie ma takiej potrzeby. Oniomania jest technicznym terminem używanym do opisu shopaholizmu”.

Shopaholicy to ludzie z obsesją na punkcie kupowania rzeczy, nawet oni naprawdę ich nie potrzebują. Początkowo uzależnienie od zakupów odnosiło się tylko do niekontrolowanego przymusu kupowania ubrań, gadżetów, mebli itp. Dziś, dzięki internetowi możemy mieć obsesję na punkcie wszystkiego, co dotyczy edukacji, podróży, usług, porad, reklam, a co nie!

Jak mówią naukowcy, taka działalność jest spowodowana potrzebą czegoś innego lub zrekompensowania „pustki w środku”. Oznacza to, że shopaholicy starają się pokryć swoje istniejące problemy nowymi rzeczami. Do tej kategorii ludzi zaliczają się również chokoholicy, jak oni sami siebie chętnie nazywają, którzy spożywają słodycze (czekoladki, lody itp.) w ogromnych ilościach, aby zwalczyć depresję. Ludzie, którzy mają do dyspozycji duże środki finansowe, używają zakupów jako sposobu na utrzymanie stresu na uboczu, poprzez nadmierne poddawanie się luksusowemu stylowi życia – od kupowania drogiej biżuterii, drogich zegarków, nowoczesnych urządzeń po niepotrzebne tandetne rzeczy.

Podsycane dyskusje jako toczące się w kręgach intelektualnych, czy uznać uzależnienie od zakupów za chorobę, czy nie. Według badaczy stwierdzono, że niektórzy ludzie kupują przedmioty tylko po to, aby dokonać zakupu, nawet jeśli tak naprawdę go nie potrzebują. Istnieją też pewne rodzaje shopaholików, którzy mają tendencję do kupowania swoistych rzeczy.  Jestem pewien, że każdy może mieć związek z posiadaniem pewnego znajomego, który nie może powstrzymać się od zakupu nowych butów czy bielizny, gdy przechodzi obok jakiejś wystawy sklepowej, mimo że ma ich kilkanaście.

Zakupy – hobby, stres, czy uzależnienie?

We współczesnym świecie zakupy to hobby, czas przeszły dla wielu i często funkcjonują jako odpoczynek od stresu. Osobom, które pasjonują się surfingiem może być trudno przestać wydawać pieniądze na sprzęt, szkolenia, podróże itp. Kiedy artysta tworzy dzieło sztuki, musi kupić wszystkie materiały potrzebne do realizacji swojego pomysłu. Takie zakupy są niezbędne i dają im satysfakcję, ponieważ są częścią ich hobby lub pracy. Zapalony czytelnik może nie być w stanie oprzeć się pokusie zamówienia nowo wydanej książki. Taka kompulsywność wynika z potrzeby poznania, zrozumienia i zrobienia czegoś wartościowego. Shopaholizm ma jednak zupełnie inny aspekt – wiele wysiłku, czasu i pieniędzy marnuje się. Jeśli dana osoba posiada już 50 par butów, to dlaczego miałaby potrzebować więcej, skoro może nosić tylko jedną parę butów na raz?

Shopaholicy często twierdzą, że kupili coś w prezencie dla siebie, to znaczy, że nagrodzili się za dobrze wykonaną pracę. W tym momencie możemy powiedzieć, że tylko jednym dobrym aspektem uzależnienia od zakupów jest zachęta do większego zarobku. W konsekwencji, jest to bodziec dla kogoś do realizowania większych marzeń. Mówiąc to, w większości przypadków shopaholicy kończą kark głęboko w długach. Pomyślmy o sytuacjach w sitcomach i filmach, w których dobrze widzący radzą młodym kobietom, aby pozbyły się swoich kart kredytowych, by bez przerwy pokonywać potrzebę robienia zakupów.

Jest jeszcze jedna popularna wymówka, do której uciekają się shopaholicy, że potrzebują czegoś, co pasuje do czegoś innego. Tacy ludzie są bardzo specyficzni, że każdy strój wymaga pewnego rodzaju butów, akcesoriów czy nawet najdrobniejszych szczegółów. Potrzeba niekończących się zakupów, aby stworzyć idealny strój na daną imprezę. Aby przezwyciężyć uzależnienie od zakupów, trzeba znaleźć równowagę pomiędzy tym, czego się naprawdę potrzebuje, a tym, czego się nie potrzebuje. Ponieważ połowa świata cierpi z powodu skrajnej biedy i głodu, uzależnienie od zakupów nie jest tak naprawdę cnotą do posiadania.

http://abcuzaleznien.pl/zakupoholizm/zakupoholizm-nalog-ktory-dotyka-coraz-wiecej-osob/khfe_bttt

Previous Najlepsze zimowe akcesoria do Twojego samochodu
Next Żywotność baterii smartfonu: Jak przedłużyć żywotność baterii smartfonu

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Rośnie zainteresowanie szyciem garniturów na miarę

Garnitur szyty na miarę jest idealnie dopasowany do klienta, dzięki czemu pomaga zatuszować mankamenty figury i poprawić proporcje sylwetki. Dlatego zdaniem stylistów mężczyźni powinni zainwestować w swój wizerunek. Garnitur z profesjonalnej pracowni krawieckiej

Life&Style 0 Comments

6 Wskazówek dotyczących łagodzenia bólu

Masz bolesne miesiączki? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Według American College of Obstetricians and Gynecologists ponad połowa wszystkich kobiet przechodzących menstruację doświadcza bólu miesiączkowego przez jeden lub dwa dni

Life&Style 0 Comments

Pobieranie muzyki z YouTube

YouTube to bez wątpienia jeden z najważniejszych portali we współczesnym internecie. Można w zasadzie powiedzieć, że jego istnienie odmieniło cały wirtualny świat oraz to, w jaki sposób z niego korzystamy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź