Jaką kosę spalinową warto kupić?

Jaką kosę spalinową warto kupić?

Jaką kosę spalinową warto kupić? W ogrodzie nie brakuje trudno dostępnych miejsc, które porasta wysoka trawa, gdyż standardowa kosiarka nie jest w stanie do nich dotrzeć. Aby uporać się z nimi, warto zastosować kosę spalinową. Jak jednak wybrać ten sprzęt, by spełnił wszystkie oczekiwania?

Podkaszarka a kosa spalinowa

Na rynku dostępne są dwa typy urządzeń, które można stosować do cięcia trawy w trudno dostępnych miejscach. Mowa tu o podkaszarkach i kosach mechanicznych, przy czym te drugie możemy wykorzystywać do bardziej zaawansowanych prac.

Oba typy urządzeń mogą być wyposażone w silnik elektryczny lub spalinowy. Jeżeli zależy nam na większej mocy, a tym samym lepszej wydajności sprzętu, warto zdecydować się na wariant spalinowy. Jest on co prawda głośniejszy i emituje spaliny, jednak pozwala na długotrwałą pracę w trudnym terenie.

Podkaszarka sprawdzi się doskonale podczas cięcia trawy przy ogrodzeniach, wzdłuż ścian czy też wokół drzew i rabat, czyli mówiąc w skrócie, wszędzie tam, gdzie nie można dostać się standardową kosiarką. Z kolei kosa mechaniczna będzie odpowiednia do prac w dużych, dzikich i zaniedbanych ogrodach. Sprawdzi się na każdej posesji, gdzie nie prowadzi się systematycznej pielęgnacji.

Jaka kosa spalinowa?

Kosa mechaniczna zwykle wyposażona jest w silnik spalinowy, dzięki czemu jest w stanie wykonywać bardziej zaawansowane prace. Wybierając sprzęt, zwróćmy uwagę na rodzaj zastosowanego wału. Kosy wyposażone w:

  • wał giętki – mogą współpracować z głowicą żyłkową. Są odpowiednie do cięcia trawy i chwastów mających cienkie i miękkie łodygi,
  • wał sztywny – umożliwiają montaż nie tylko głowicy żyłkowej, ale również noży tnących oraz tarczy zębatej. Dzięki tym elementom i podwyższonej mocy doskonale radzą sobie z koszeniem trudnych zarośli.

Decydując się na zakup kosy spalinowej, warto zwrócić uwagę także na jej moc. Im jest ona wyższa, tym bardziej wydajne jest urządzenie. Może również dłużej pracować i ciąć w trudniejszym terenie. Jest jednak cięższa, co utrudnia obsługę.

Na rynku znajdziemy sprzęt o mocy od 450 W do nawet 3 KM. Przy wyborze sprzętu pamiętajmy, aby dostosować jego moc do wielkości trawnika i stopnia trudności prac, jakie będziemy nim wykonywać. Im większe niedogodności, tym mocniejsze narzędzie powinniśmy wybrać.

Dla funkcjonalności kosy spalinowej znaczenie ma również średnica koszenia. W tym przypadku jest podobnie co z mocą. Im większa średnica, tym efektywniej pracuje sprzęt, co przyspiesza doprowadzenie ogrodu do ładu. Pamiętajmy jednak, że większa średnica oznacza również trudności w manewrowaniu kosą w wąskich i trudno dostępnych miejscach. Zwykle jest tak, że im wyższa moc sprzętu, tym ma on większą średnicę koszenia.

Wybierając kosę spalinową, zwróćmy uwagę na rodzaj silnika, który został w niej zamontowany. Na rynku dostępne są dwie możliwości:

  • kosy z silnikiem dwusuwowym – do prawidłowego działania wymaga specjalnej mieszanki benzyny z olejem. Taki skład sprawia, że kosa tego typu emituje więcej spalin i wibracji. Jest także głośniejsza. Jej zaletą jest jednak to, iż oferuje większą moc przy mniejszym zużyciu paliwa i jest lżejsza niż ta wyposażona w silnik czterosuwowy. Co więcej, może pracować w każdej pozycji. Sprawdzi się zatem w trudnym terenie,
  • kosy z silnikiem czterosuwowym – najczęściej napędzane są olejem napędowym. Ich zaletą jest przede wszystkim komfort obsługi. Urządzenia tego typu generują bowiem mniej wibracji, emitują mniej spalin i ciszej pracują. Przy podobnej mocy zużywają jednak więcej paliwa i więcej ważą.

Jeżeli zależy nam na maksymalnej wygodzie użytkowania sprzętu, warto zadbać o to, aby urządzenie uruchamiane było za pomocą rozrusznika elektrycznego. Wówczas wystarczy wcisnąć przycisk, aby kosa zaczęła działać.

Kosa spalinowa to niezwykle użyteczne narzędzie, które przyda się podczas pielęgnacji ogrodu, zwłaszcza jeśli jest on zaniedbany. Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak rodzaj mechanizmu tnącego, moc, średnica cięcia, typ silnika czy też rodzaj rozrusznika. Wpływa to nie tylko na funkcjonalność kosy, ale również komfort jej obsługi.

Previous UWAGA na oszustów podających się za policjantów
Next Poszukujemy sprawcy zniszczeń trzech pojazdów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

15-latek spadł ze stadionu

Policjanci wyjaśniają okoliczności upadku z wysokości 15-latka. Do zdarzenia doszło podczas rozgrywanego meczu pomiędzy GKS Tychy – MKS Kluczbork. Chłopak spadł z zewnętrznej strony elewacji stadionu. Nastolatek został przetransportowany śmigłowcem

Wiadomości 0 Comments

Poszukujemy świadków zdarzeń drogowych

Policjanci z zespołu ds. wykroczeń wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tychach prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie zdarzeń drogowych. Świadków wymienionych zdarzeń prosimy o pilny kontakt z tyskimi policjantami.  

Wiadomości 0 Comments

Telewizja dostępna online

Zainteresowanie dostępem do telewizji w formie online jest w ostatnich latach coraz większe. Okazuje się, że wiele osób rezygnuje z telewizora i decyduje się na oglądanie telewizyjnych materiałów przez internet. Zainteresowanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!