Jak można leczyć uzależnienie od leków na receptę?

Jak można leczyć uzależnienie od leków na receptę?

Lata badań wykazały, że zaburzenia związane z używaniem substancji są zaburzeniami mózgu, które mogą być skutecznie leczone. Leczenie musi uwzględniać rodzaj stosowanego leku oraz potrzeby danej osoby. Skuteczne leczenie może wymagać włączenia kilku składników, w tym detoksykacji, poradnictwa i leków, jeśli są one dostępne. Aby pacjent mógł w pełni wyzdrowieć, konieczne może być przeprowadzenie kilku etapów leczenia.

Dwie główne kategorie leczenia zaburzeń związanych z nadużywaniem leków to leczenie behawioralne (takie jak zarządzanie kryzysowe i terapia poznawczo-behawioralna) oraz leki. Leczenie behawioralne pomaga pacjentom w zaprzestaniu używania leków poprzez zmianę niezdrowych wzorców myślenia i zachowania; nauczanie strategii zarządzania zachciankami i unikanie wskazówek i sytuacji, które mogłyby doprowadzić do nawrotu choroby lub, w niektórych przypadkach, zapewnianie zachęt do abstynencji. Leczenie behawioralne, które może przybrać formę poradnictwa indywidualnego, rodzinnego lub grupowego, może również pomóc pacjentom poprawić ich osobiste relacje i zdolność do funkcjonowania w pracy i w społeczności.

Uzależnienie od opioidów na receptę można dodatkowo leczyć za pomocą leków, w tym buprenorfiny, metadonu i naltreksonu (patrz „Leki na zaburzenia związane z używaniem opioidów” poniżej). Leki te mogą zapobiegać wpływowi innych opioidów na mózg (naltrekson) lub łagodzić objawy odstawienia i pragnienia (buprenorfina i metadon), pomagając pacjentowi uniknąć nawrotu choroby. Leki stosowane w leczeniu uzależnienia od opioidów są często podawane w połączeniu ze wsparciem psychospołecznym lub leczeniem behawioralnym, znanym jako leczenie wspomagane przez leki. Dostępny jest również lek zmniejszający fizyczne objawy odstawienia (lofeksydyna).

Więcej wiedzy na temat leczenia lekomanii znajdziecie pod adresem https://wyjsciezlekomanii.pl/

Previous Przygotowanie wizytówki do druku w drukarni
Next Nasz przewodnik po najpopularniejszych rozmiarach plakatów

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Przygotowanie wizytówki do druku w drukarni

Jeśli zdecydowałeś się na druk wizytówek w drukarni, prawdopodobnie będziesz chciał uzyskać kilka wskazówek, jak przygotować odpowiedni projekt i jakiego formatu użyć, aby spełnić wymagania drukarni. Poniżej możesz znaleźć te

Life&Style 0 Comments

Alkohole premium coraz popularniejsze. Polacy często sięgają po importowaną whisky, cydr i gin

Rośnie w Polsce zainteresowanie alkoholami z grupy premium. Systematycznie spada spożycie wódki, rośnie natomiast import whisky. Pod tym względem Polska znajduje się na czwartym miejscu w Europie. W 2016 roku sprowadzono 35 mln

Life&Style 0 Comments

Pobieranie muzyki z YouTube

YouTube to bez wątpienia jeden z najważniejszych portali we współczesnym internecie. Można w zasadzie powiedzieć, że jego istnienie odmieniło cały wirtualny świat oraz to, w jaki sposób z niego korzystamy.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź