Czym jest dieta FODMAP?

Czym jest dieta FODMAP?

Naukowcy badający choroby przewodu pokarmowego odkryli, że niektóre składniki żywności mogą wywoływać objawy lub je zaostrzać u pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS), funkcjonalnymi wzdęciami i niektórymi innymi chorobami. Składniki te obejmują pewne węglowodany, które są dobrze rozkładane w jelicie, ale słabo wchłaniane.

Co to za węglowodany?

Należą do nich laktoza, fruktoza, fruktany, galaktany i alkohole cukrowe. Substancje te zostały połączone w grupę FODMAP. Akronim FODMAP oznacza grupę węglowodanów ulegających fermentacji (F) – oligo- (O), di- (D) i monosacharydów (M) oraz polioli (P). Niewchłonięte węglowodany są aktywnie przetwarzane przez bakterie w okrężnicy i jelicie cienkim do postaci gazów. Niektóre z nich mają wysoką aktywność osmotyczną, co prowadzi do przemieszczania się płynu do światła jelita – rozluźnienie stolca prowadzi do biegunki. U zdrowych osób przy spożywaniu dużych ilości węglowodanów FODMAP mogą pojawić się objawy wzdęć i luźnych stolców. Uderzającym przykładem jest biegunka po zjedzeniu dużej ilości śliwek lub wiśni. U osób z IBS niewielki nadmiar FODMAP w diecie czasami wystarcza do wystąpienia lub nasilenia objawów. Jest to na przykład obserwowane, gdy pacjent ma niedobór laktazy lub nietolerancję fruktozy.

Ta dieta jest nieco podobna do diety eliminacyjnej u dzieci z podejrzeniem alergii pokarmowej, kiedy to najbardziej prawdopodobne alergizujące pokarmy są wykluczane z diety, a następnie stopniowo wprowadzane do diety z oceną objawów. Podobne podejście stosuje się w diecie FODMAP: podczas diety ocenia się efekt wykluczenia węglowodanów z diety FODMAP, a następnie identyfikuje się niewłaściwe pokarmy. Więcej na ten temat dowiesz się na Cateromarket.pl.

Skuteczność

Dieta o niskiej zawartości FODMAP jest stosowana u pacjentów z określonymi schorzeniami przewodu pokarmowego. U pacjentów z IBS przestrzeganie tej diety wykazało zmniejszenie nasilenia wzdęć i nasilenia bólu brzucha w porównaniu ze zwykłą dietą, gdzie zawartość substancji FODMAP była wysoka. U 75% pacjentów z IBS odnotowano zmniejszenie nasilenia wzdęć brzucha przy zastosowaniu tej diety. Biorąc pod uwagę te dane, można założyć, że dieta o niskiej zawartości FODMAP będzie równie skuteczna u osób, które jako jedyny objaw zgłaszają wzdęcia.

Formuła diety

Ściśle przestrzegaj zaleceń żywieniowych dotyczących wykluczania żywności bogatej w FODMAP. Okres wykluczenia z zakazanego jedzenia wynosi zwykle 3-6 tygodni. Jednak przy odpowiednim doborze diety terapeutycznej i jej ścisłym przestrzeganiu już w pierwszym tygodniu można zaobserwować poprawę samopoczucia. Bardzo ważne jest, aby dieta pozostawała zróżnicowana w okresie wykluczenia zakazanej żywności. Tworzenie jadłospisu w ramach każdego etapu diety powinno opierać się na zasadach racjonalnego żywienia. I tak np. ilość porcji warzyw w codziennej diecie powinna wynosić co najmniej 5, mleko i nabiał (dopuszcza dieta) 2-3 porcje dziennie, owoce – 2 porcje, płatki zbożowe i ich przetwory – 6-7 porcji.

Wielkość porcji różni się zarówno w ramach tej samej grupy żywności, jak i między grupami żywności. Na przykład w przypadku większości warzyw jedna porcja to zazwyczaj 75 g. W grupie produktów mlecznych i preparatów mleko zastępczych 1 porcja to 1 szklanka (250 ml) mleka, 3/4 szklanki (200 ml) sfermentowanych produktów mlecznych, 2 plastry twardego sera, 1/2 szklanki (120 g) ser miękki lub twarożek. Jedna porcja owocu to średnio 100-150 g świeżych owoców (1 banan, 1 gruszka, 1 pomarańcza lub 2 mandarynki, 2 kiwi) lub 30-40 g suszonych owoców lub 1/2 szklanki soku. W grupie płatków jedna porcja to 1 kawałek chleba (40 g), pół szklanki ugotowanych płatków zbożowych i makaronu (75-120 g), 4 łyżki płatków zbożowych i musli.

Previous 6 Wskazówek dotyczących łagodzenia bólu
Next Jak często myć samochód?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Pierścionki zaręczynowe z niebieskim oczkiem

Diamenty mogą być klasycznym kamieniem do pierścionków zaręczynowych, ale po co się ograniczać? Istnieje cały świat pięknych klejnotów, które są tak samo piękne, lśniące i trwałe jak diament. Od chłodnych

Life&Style 0 Comments

Różnice między płciami w chorobach układu krążenia: Kobietom rzadziej przepisuje się pewne leki na serce

Choroby układu krążenia (cardiovascular disease – CVD) są głównym zabójcą kobiet i mężczyzn w USA. Pomimo znaczącego wpływu CVD na kobiety, świadomość i edukacja w zakresie chorób serca u kobiet

Life&Style 0 Comments

Długotrwała praca przed komputerem powoduje problemy ze wzrokiem

Spędzanie przed ekranem komputera wielu godzin źle wpływa na wzrok. Przyczynia się do zwiększania napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszania częstotliwość mrugania. Nasze oczy nie są odpowiednio nawilżone, a w konsekwencji pojawia się suchość,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź